(Polski) Na co zwrócić uwagę przy doborze komory rękawicowej?

Strona Główna - Baza Wiedzy - (Polski) Na co zwrócić uwagę przy doborze komory rękawicowej?

(Polski) Na co zwrócić uwagę przy doborze komory rękawicowej?

Kategoria:

(Polski) Komory rękawicowe (Glove Box’y) funkcjonują w przemyśle chemicznym, medycznym i farmaceutycznym od kilkudziesięciu lat. Zapewniają bezpieczeństwo zarówno operatora jak i samego procesu przebiegającego w jej wnętrzu, dając możliwość pracy w unikalnych warunkach z materiałami wrażliwymi na wilgoć i tlen. Jednakże, decyzję o zakupie odpowiedniego systemu poprzedza ustalenie wielu składowych, od doboru komponentów, poprzez szczegółowe opracowanie procesu aż po montaż.Firma Inert Inc., lider na rynku komór do pracy w kontrolowanym środowisku, zaprojektowała od podstaw dwie główne rodziny systemów: PureLab HE oraz I-Lab w taki sposób, aby spełniały najwyższe wymogi konsumentów. Każda z rodzin dzieli się na poszczególne moduły w zależności od rozmiaru, ilości rękawic i możliwości rozbudowy. Jeżeli chcemy zacząć swoją przygodę z komorami rękawicowymi, a szereg możliwości i modyfikacji przyprawia nas o niemałe zakłopotanie, ten artykuł pozwoli na uporządkowanie wiedzy i przygotowanie do wstępnego opracowania konfiguracji komory. Kilka prostych wytycznych, pozwalających na odpowiedni wybór komory rękawicowej.


 • Rozmiar komory – parametr niezwykle ważny. To, co będziemy chcieli umieścić wewnątrz naszej komory, powinno zajmować tyle miejsca (mając na uwadze jego ograniczenia), aby operator czuł się komfortowo podczas wykonywania codziennej praktyki. Wewnętrzne pole robocze wzrasta proporcjonalnie do liczby rękawic (standardowo do wyboru 2, 3 lub 4 porty). Przygotowanie wstępnych wymiarów urządzenia/urządzeń znacząco przyspieszy wybór odpowiedniej komory. Jeżeli aparatura, na której chcemy pracować w warunkach beztlenowych i bezwodnych, zajmuje większą część naszej potencjalnej komory lub jest zbyt wysoka, aby umożliwić ergonomiczne wykonywanie czynności, jeden z naszych specjalistów chętnie doradzi i wytłumaczy rozwiązanie, potocznie nazywane „double floor”.
Instalacja MSA System

 • Śluzy – to element, przez który wprowadzamy do środka i wydostajemy na zewnątrz niezbędne narzędzia do codziennej pracy. Firma Inert umożliwia szereg rozwiązań, począwszy od decyzji o umiejscowieniu śluz (lewa/prawa/podłoga/tylnia ściana komory) wraz z ich geometrią kształtów (cylindryczne/prostokątne/w kształcie litery T lub L/niestandardowe), na wyborze przedmuchiwania gazem inertnym (manualny/automatyczny) skończywszy.
Instalacja MSA System

 • Porty rękawicowe – podczas planowania pracy z użyciem komory rękawicowej, oprócz kształtu portów (okrągłe lub owalne) i ilości niezbędnych stanowisk pracy, należy zwrócić uwagę, że zintegrowane urządzenia mogą wymagać okresowych konserwacji, zmian ustawień czy parametrów, które przykładowo będą znajdowały się na jego tylnej ścianie obudowy. Wyjmowanie większych gabarytów wiązałoby się z koniecznością rozmontowywania przedniego panelu komory i utratą ustalonych warunków środowiska. Aby uniknąć podejmowania restrykcyjnych kroków, na etapie projektowania komory można uwzględnić porty rękawicowe z obu stron komory (twz. double-site GB).
Instalacja MSA System- dwustronna komora rękawicowa- Humboldt University Berlin

 • System oczyszczania gazu (tzw. Gas management System)– jest to niezbędne urządzenie do osiągnięcia środowiska pracy na poziomie <1 ppm O2 i H2O, zaprojektowane do integracji z różnymi rozmiarami komór i przebiegającymi w nich procesach. Konstrukcja z obiegiem zamkniętym (praca w zamkniętej pętli cyrkulacji) umożliwia recykling użytkowego N2 lub Ar nawet w 98%, co skutkuje obniżonymi kosztami eksploatacji. Najistotniejszą informacją przy wyborze gazu roboczego jest cel stosowania samej komory, ponieważ przykładowo planując pracę z litem, automatycznie wykluczamy możliwość użytkowania azotu lub konieczności zastosowania układów typu „getter” do eliminacji N2 z argonu.
Instalacja MSA System. GMS

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w celu omówienia rozwiązań jak skutecznie eliminować azot ze środowiska komory rękawicowej. Zależnie od wybranego modelu komory, system oczyszczania gazu może znajdować się bezpośrednio pod blatem roboczym (I-Lab) lub poza obrysem komory a w miejscu, które najbardziej odpowiada użytkownikowi (PureLab HE).


 • Magazyn/schowek – jeżeli mamy świadomość, że przewidywane zastosowanie będzie wymagało dodatkowego miejsca na substraty do reakcji lub chcemy zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni i blatu roboczego, istnieje możliwość zaadoptowania dodatkowych pojemników np. na próbki czy narzędzia lub dewaru do przechowywania ciekłego azotu.
Dewar na ciekły azot w Purelab

Rozwijający się rynek wymusza na producentach nieustannego udoskonalania i „elastyczności” swoich produktów, przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Dlatego nasza firma umożliwia – oprócz tych wymienionych powyżej – szereg dodatkowych opcji, które usprawnią pracę i spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów:

 • Możliwość modułowej modyfikacji już użytkowanych komór (wyłącznie w Systemie PureLab HE)
 • System Puryfikacji Rozpuszczalników
 • Suche/olejowe pompy próżniowe
 • Manualny/automatyczny zawór przedmuchu
 • Laminarny przepływ gazu (wyłącznie w Systemie PureLab HE)
 • Dowolna ilość złączy/przepustów z wieloma zastosowaniami (światłowody, gniazda USB i inne)
 • Kołnierze grzewcze zaadaptowane pod śluzy
 • Płyty grzewcze tzw. hot -plate do śluz
 • Wymienniki ciepła
 • Klimatyzatory oraz wiele innych.

Uporządkowanie niezbędnej wiedzy, na temat planowanego przeznaczenia komory rękawicowej pozwoli usprawnić pracę specjalisty, co skutkuje szybszym czasem realizacji zamówienia a wybór odpowiedniej komory rękawicowej, która spełni wszystkie założenia, stanie się jedynie formalnością.


Fatal error: Call to undefined function r() in /wp-content/themes/bb-style/single-baza-wiedzy.php on line 90